Miami Invitational Results

April 12, 2004

Recap

Miami Invitational

Miami Invitational

Men

April 10, 2004

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

100 meter 1 Muhammad Saafir, Cincinnati 10.72[+0.4w] 1 Kenny Wade, Cincinnati 10.72[+0.4w] 3 Geoff King, Ball State 10.90[+1.0w] 4 Angel Santiago, Ball State 10.96[+1.0w] 5 Brandon Cook, Butler 11.09[+1.3w] 6 Justin Conway, Cincinnati 11.16[+0.4w] 7 Dustin Holm, Ohio University 11.27[+1.0w] 8 Guistino Demarco, Miami 11.43[+1.3w] 9 Maurice Johnson, Purdue 11.45[+0.4w] 10 Jason Scott, Cedarville 11.52[+1.3w] 11 Paul Panning, Ball State 11.57[+1.0w] 12 Joe Dwyer, Valparaiso 11.75[+1.3w] 13 Joshua Lee, Valparaiso 11.90[+1.3w]


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

200 meter 1 Kenny Wade, Cincinnati 21.38[-1.5w] 2 Muhammad Saafir, Cincinnati 21.70[-1.5w] 3 Jerod Batt, Cincinnati 21.78[-1.5w] 4 Brandon Cook, Butler 22.06[-1.1w] 5 Geoff King, Ball State 22.13[-1.1w] 6 Angel Santiago, Ball State 22.18[-1.1w] 7 Justin Conway, Cincinnati 22.19[-1.5w] 8 Heinz VonEckartsberg, Miami 22.56[-1.1w] 9 Dan Bailey, Ohio University 22.64[-1.5w] 10 Dustin Holm, Ohio University 22.78[-1.5w] 11 Maurice Johnson, Purdue 22.82[-1.1w] 12 Tim Davis, Ball State 22.95[-1.1w] 13 Matt Wheeler, Valparaiso 22.98[-0.6w] 14 Michael Watts, Miami 23.03[-1.5w] 15 Jason Scott, Cedarville 23.23[-0.6w] 16 Mike Laninga, Ball State 23.31[-1.1w] 17 Guistino Demarco, Miami 23.42[-0.6w] 18 Chris Delange, Cedarville 23.84[-0.6w] 19 Kevin White, Purdue 24.08[-0.6w] 20 Joe Dwyer, Valparaiso 24.10[-0.6w] 21 Adam Laskos, Cedarville 24.31[-0.6w]


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

400 meter 1 Jerod Batt, Cincinnati 47.77 H1 Miami Invitational 2 Lonnie Irving, Cincinnati 48.56 H1 3 Chris Gregg, Miami 48.58 H1 4 Chris Corgiat, Miami 48.86 H1 5 Matt Wheeler, Valparaiso 49.18 H2 6 Jameson Barber, Ball State 49.70 H2 7 Dan Bailey, Ohio University 49.85 H1 8 Jimmy Mount, Cincinnati 49.99 H2 9 Keith Hamilton, Cincinnati 50.38 H3 10 Jon Krysa, Ball State 50.52 H2 11 Eric Sylvester, Miami 50.55 H1 12 Mike Laninga, Ball State 50.60 H2 13 Andy Goodenough, Cedarville 50.74 H2 14 Steve Perkins, Louisville 50.81 H2 15 Marc Kremer, Cincinnati 50.83 H3 16 Tim Davis, Ball State 51.32 H2 17 Jeff Moscinski, Valparaiso 51.54 H3 18 Brandon Waggoner, Butler 52.12 H3 19 Adam Laskos, Cedarville 52.45 H3 20 Sam Spiers, Ohio University 52.59 H3 21 Kevin White, Purdue 53.48 H3


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

800 meter 1 Andrew Sherman, Butler 1:50.88 H1 2 Jake Richards, Cincinnati 1:51.29 H1 3 Adam Berner, Cincinnati 1:51.64 H1 4 Patrick Starkey, Cincinnati 1:52.39 H1 5 Mike Jones, Marshall 1:52.63 H1 6 Eric Steyer, Miami 1:52.68 H1 7 John Hoggatt, Purdue 1:53.14 H1 8 Steve Schilling, Miami 1:54.88 H1 9 Eric Graves, Cincinnati 1:56.11 H2 10 Patrick Harvey, Ohio University 1:57.27 H2 11 Jason Linton, Ohio University 1:57.57 H3 12 Mitch Briggs, Butler 1:58.50 H3 13 Steve Weber, Ohio University 1:58.61 H3 13 Geoff Struggles, Miami 1:58.61 H1 15 Scott Gordon, Miami 1:58.64 H2 16 Mark Swan, Cedarville 1:59.22 H2 17 Kyle Widbin, Ball State 2:00.32 H3 18 Kyle Gilbert, Ball State 2:00.95 H3 19 Ryan Clark, Miami 2:00.96 H2 20 Dennis Kabara, Valparaiso 2:01.21 H2 21 Micah Harding, Cedarville 2:01.80 H2 22 Ryan Stone, Marshall 2:04.37 H3 23 Matt Clark, Cedarville 2:06.62 H3


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

1500 meter 1 Thomas Frazer, Butler 3:53.54 H1 2 Brad Neumann, Cincinnati 3:56.35 H1 3 Ryan Clark, Miami 3:57.46 H1 4 Eric Bair, Cincinnati 3:57.87 H1 5 Jason Linton, Ohio University 3:59.48 H1 6 Vernon Stephen, Louisville 4:00.91 H1 7 Bart Phariss, Butler 4:03.67 H1 8 Matt Clark, Cedarville 4:04.13 H2 9 Chris Davis, Louisville 4:04.62 H1 10 Rob Wagner, Ohio University 4:04.93 H2 11 Alan Hemmelgarn, Ball State 4:07.03 H2 12 Dennis Kabara, Valparaiso 4:08.47 H2 13 Ben Shroyer, Cedarville 4:08.69 H2 14 Kevin Lister, Ball State 4:09.67 H2 15 Jo McKinney, Ohio University 4:11.04 H2 16 Chris Smith, Butler 4:12.09 H2 17 Alan Burkitt, Miami 4:17.55 H2 18 Chet Bennett, Butler 4:20.17 H2 19 Rick Mick, Butler 4:21.29 H1 20 Matt VanDoren, Cincinnati 4:21.90 H2 21 Kyle Hinkelman, Ball State 4:22.47 H2 22 Bryan Amerine, Cedarville 4:22.72 H2


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

3000 meter sc 1 Dan Huling, Miami 9:10.35 2 Andy Wietmarschen, Cincinnati 9:25.52 3 Steve Samuel, Ball State 9:36.31 4 Kevin Hall, Cedarville 9:41.73 5 Brian King, Ohio University 9:49.97 6 Matt Blume, Valparaiso 9:55.18 7 Justin Campbell, Miami 9:58.70 8 Josh Mark, Cedarville 10:04.95 9 David Adams, Cincinnati 10:05.88 10 Matt Dunham, Butler 10:06.56 11 Jake Kelley, Ohio University 10:20.38 12 Bryan Clay, Cedarville 10:53.23 13 Brad Miller, Cedarville 11:03.77


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

5000 meter 1 Chris Swisher, Miami 14:27.16 2 Jerry Claunch, Miami 14:28.33 3 Ryan Hutton, Miami 14:49.44 4 Mike Jesse, Louisville 14:53.45 5 Drew Frum, Ohio University 14:56.46 6 Dan Campbell, Cedarville 14:58.65 7 Mike Smith, Cincinnati 15:07.43 8 Eric Bair, Cincinnati 15:09.05 9 Brian Hurst, Louisville 15:09.33 10 Wes Seacat, Louisville 15:09.78 11 Craig Leon, Ohio University 15:11.64 12 Adam Hill, Butler 15:24.18 13 Eric Mayhaus, Cincinnati 15:27.99 14 Bill Peterman, Butler 15:30.01 15 Kyle Bowling, Louisville 15:39.80 16 Alan Hemmelgarn, Ball State 15:45.10 17 Adam Piaskowy, Valparaiso 15:46.12 18 Bryan Pittman, Cedarville 15:53.05 19 Tim Kaiser, Louisville 15:54.59 20 Chris Hershey, Cedarville 15:58.50 21 Chris Orosz, Valparaiso 16:03.81 22 Justin Stadt, Ball State 16:04.04 23 Kevin Lister, Ball State 16:10.21 24 Dave Houchens, Ohio University 16:15.47 25 Brad Kohler, Marshall 16:19.03 26 Dave Balch, Cedarville 16:49.49


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

110 hurdles 1 David Payne, Cincinnati 13.71[+0.6w] NCAA Regional Qualifer 2 Corey Miller, Ball State 14.75[+0.6w] 3 Dexter Shoulders, Cincinnati 14.89[+0.6w] 4 Eric Bowman, Miami 15.13[+0.6w] 5 Ben Haber, Cincinnati 15.23[+0.6w] 6 Kurt Kinkead, Ball State 15.31[-2.3w] 6 Matt Simmons, Purdue 15.31[+0.6w] 8 Scott Maze, Cincinnati 15.70[+0.6w] 9 Bobby Houston, Miami 15.73[-2.3w] 10 Adam Wierciak, Valparaiso 15.78[+0.6w] 11 Ryan Bundenthal, Cedarville 15.79[+0.6w] 12 Eric Noe, Ball State 16.06[-2.3w] 13 Nathanael Noon, Valparaiso 16.32[+0.6w] 14 Ceith Creekmur, Miami 16.43[-2.3w] 15 Jeremy Keesee, Ohio University 16.58[-2.3w] 16 Brian Schultz, Valparaiso 16.61[-2.3w] 17 Luke High, Ball State 16.80[-2.3w] 18 Chad Lutz, Ohio University 17.31[-2.3w] 19 Mark Reddel, Valparaiso 17.71[-2.3w]


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

400 meter hurdles 1 Kurt Kinkead, Ball State 52.23 H1 Miami Invitational NCAA Regional Qualifer 2 David Payne, Cincinnati 52.24 H1 Miami Invitational NCAA Regional Qualifer 3 Clarence Hartman, Cincinnati 54.46 H1 4 Adam Wierciak, Valparaiso 54.55 H1 5 Bobby Houston, Miami 54.65 H1 6 Doug Engel, Cincinnati 55.08 H1 7 Ryan Bundenthal, Cedarville 56.12 H1 8 Mark Reddel, Valparaiso 57.25 H1 9 Eric Noe, Ball State 59.23 H1 10 Brad Stoner, Miami 59.52 H2 11 Joel Wallen, Cedarville 62.25 H2 12 Chad Lutz, Ohio University 62.27 H2


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

400 meter relay 1 Miami 4x1, Miami 42.16 2 Bsu 4x1, Ball State 42.54 3 Valpo 4x1, Valparaiso 43.66 4 Bsu 4x1 B, Unat 44.77 5 Cu 4x1, Cedarville 47.06


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

1600 meter relay 1 Uc 4x4, Cincinnati 3:12.02 2 Bsu 4x4, Ball State 3:14.91 3 Miami 4x4, Miami 3:15.09 4 Uc 4x4 B, Unat 3:17.86 5 Ou 4x4, Ohio University 3:22.04 6 Valpo 4x4, Valparaiso 3:25.50 7 Miami 4x4 B, Unat 3:25.70 8 Cu 4 X4, Cedarville 3:27.15 9 Bsu 4x4 B, Unat 3:28.73


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

High Jump 1 James White, Cincinnati 6-10 3/4 (2.10m) NCAA Regional Qualifer 2 Erik Reynolds, Miami 6-10 3/4 (2.10m) NCAA Regional Qualifer 3 Joel Smith, Cedarville 6-8 3/4 (2.05m) 3 Brian Hoying, Purdue 6-8 3/4 (2.05m) 5 Kyle Kraus, Miami 6-8 3/4 (2.05m) 6 Ceith Creekmur, Miami 6-8 3/4 (2.05m) 6 Tom Herrmann, Miami 6-8 3/4 (2.05m) 8 Andrew Smith, Cincinnati 6-6 3/4 (2.00m) 9 Jeremy Keesee, Ohio University 6-6 3/4 (2.00m) 10 Ben Daniel, Ball State 6-4 3/4 (1.95m) 11 Justin Bending, Cincinnati 6-4 3/4 (1.95m) 12 Matt Berrier, Louisville 6-4 3/4 (1.95m) 13 Patrick Dunn, Cincinnati 6-2 3/4 (1.90m) 14 Chris Delange, Cedarville 6-0 3/4 (1.85m) 15 Jimmy Sawin, Cedarville 6-0 3/4 (1.85m) 16 Chad Lutz, Ohio University 6-0 3/4 (1.85m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Pole Vault 1 Paul Panning, Ball State 16-10 3/4 (5.15m) Miami Invitational NCAA Regional Qualifer 2 Chad Beamer, Cincinnati 16-4 3/4 (5.00m) NCAA Regional Qualifer 3 Chris Smith, Cincinnati 15-11 (4.85m) 4 Jake Kuhner, Miami 15-11 (4.85m) 5 Michael Troyer, Ohio University 15-5 (4.70m) 5 Eric Cockley, Louisville 15-5 (4.70m) 7 Chris Wineberg, Cincinnati 15-5 (4.70m) 8 Ben Haber, Cincinnati 14-11 (4.55m) 8 Kelly Timbrink, Miami 14-11 (4.55m) 10 Jason Scott, Cedarville 14-11 (4.55m) 11 John Porter, Purdue 14-5 1/4 (4.40m) 12 Luke High, Ball State 13-11 1/4 (4.25m) 13 Jason Mattern, Cedarville 13-11 1/4 (4.25m) 13 Justin Mattern, Cedarville 13-11 1/4 (4.25m) 15 Brent Walter, Ohio University 12-11 1/2 (3.95m) 16 Todd Marquardt, Cedarville 12-11 1/2 (3.95m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Long Jump 1 Nick Somerville, Miami 22-11 3/4[-4.8w] (7.00m) 2 Bob Kandell, Cincinnati 21-7 1/2[-7.5w] (6.59m) 3 Ben Haber, Cincinnati 21-4 3/4[-4.3w] (6.52m) 4 Jason Howard, Ball State 21-4[-4.3w] (6.50m) 5 Phill Joseph, Cincinnati 21-3 1/2[-4.6w] (6.49m) 6 Paul Panning, Ball State 21-0 1/2[-2.8w] (6.41m) 7 Matt Filer, Ball State 20-10[-6.8w] (6.35m) 8 Raylan Currie, Purdue 20-5 1/4[-4.6w] (6.23m) 9 Antoine Wilson, Louisville 20-2 1/2[-3.6w] (6.16m) 10 Ceith Creekmur, Miami 20-2 1/2[-0.7w] (6.16m) 11 Joshua Lee, Valparaiso 19-6 1/4[-6.8w] (5.95m) 12 Chad Lutz, Ohio University 19-2 3/4[-5.4w] (5.86m) 13 Brian Schultz, Valparaiso 18-8 1/2[-8.2w] (5.70m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Triple Jump 1 Jason Howard, Ball State 45-11 1/4 (14.00m) 2 Nick Somerville, Miami 45-0 1/4 (13.72m) 3 Matt Filer, Ball State 44-8 3/4 (13.63m) 4 Phill Joseph, Cincinnati 44-7 1/2 (13.60m) 5 Patrick Dunn, Cincinnati 43-5 1/4 (13.24m) 6 Antoine Wilson, Louisville 43-4 1/4 (13.21m) 7 Phil Gustin, Cincinnati 42-2 1/4 (12.86m) 8 Joel Smith, Cedarville 40-10 1/4 (12.45m) 9 Kyle Kraus, Miami 40-5 (12.32m) 10 Chris Stairs, Cedarville 39-4 1/2 (12.00m) 11 Josh Bileyu, Ohio University 39-1 (11.91m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Shot Put 1 Steve Kahle, Cincinnati 51-0 3/4 (15.56m) 2 John Caplinger, Cincinnati 50-10 1/4 (15.50m) 3 Jake Dunkleburger, Miami 50-9 1/4 (15.47m) 4 Jeremy Gillingham, Ball State 50-8 3/4 (15.46m) 5 Will Stanley, Miami 50-1 1/4 (15.27m) 6 Todd Goodrick, Valparaiso 47-3 (14.40m) 7 Jim Findlay, Miami 45-5 (13.84m) 8 Jeff Swihart, Valparaiso 44-8 3/4 (13.63m) 9 Bryan Bell, Valparaiso 44-0 (13.41m) 10 Chris Wineberg, Cincinnati 43-5 3/4 (13.25m) 11 Zach Dommer, Ball State 42-9 (13.03m) 12 Troy Williams, Louisville 41-0 1/2 (12.51m) 13 Chad Mourning, Ohio University 40-5 1/2 (12.33m) 14 Eric Jimenez, Cincinnati 40-4 1/4 (12.30m) 15 Eric Michielutti, Butler 40-1 1/4 (12.22m) 16 Rob King, Miami 39-6 1/2 (12.05m) 17 Eric Smith, Valparaiso 37-6 3/4 (11.45m) 18 Ceith Creekmur, Miami 37-4 (11.38m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Discus 1 Arthur Turland, Louisville 170-1 (51.85m) NCAA Regional Qualifer 2 Brandon Cook, Louisville 162-3 (49.46m) 3 Rob King, Miami 152-0 (46.32m) 4 Jeremy Gillingham, Ball State 151-10 (46.29m) 5 Troy Williams, Louisville 149-10 (45.66m) 6 Zach Dommer, Ball State 146-11 (44.78m) 7 Steve Kahle, Cincinnati 144-5 (44.03m) 8 Eric Smith, Valparaiso 140-3 (42.75m) 9 Ryan Coholich, Ohio University 136-5 (41.57m) 10 Kyle Cleaver, Ball State 136-2 (41.51m) 11 Eric Bildstein, Ohio University 133-10 (40.79m) 12 Eric Michielutti, Butler 131-2 (39.99m) 13 Matt Larson, Valparaiso 127-7 (38.88m) 14 Kris Schmautz, Valparaiso 124-8 (38.00m) 15 Justin Salamon, Cincinnati 116-10 (35.61m) 16 Jimmy Mount, Cincinnati 111-10 (34.10m) 17 Keller Schnier, Cincinnati 111-6 (33.98m) 18 Todd Goodrick, Valparaiso 107-2 (32.66m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Javelin 1 Ed Bevin, Ball State 186-8 (56.90m) 2 Andrew Miller, Ball State 183-6 (55.93m) 3 Tom Green, Ball State 182-8 (55.68m) 4 Drew Walter, Miami 181-8 (55.37m) 5 Joe Swiderski, Louisville 178-8 (54.46m) 6 Arthur Turland, Louisville 178-3 (54.33m) 7 Tim Beck, Cedarville 176-11 (53.92m) 8 Ben Haber, Cincinnati 174-7 (53.22m) 9 Edan Peleg, Miami 173-1 (52.75m) 10 Kris Schmautz, Valparaiso 165-9 (50.52m) 11 Chris Wineberg, Cincinnati 163-8 (49.89m) 12 Kyle Kraus, Miami 163-6 (49.83m) 13 Steve Kahle, Cincinnati 163-4 (49.78m) 14 Eric Bildstein, Ohio University 161-6 (49.22m) 15 Robby Taylor, Ball State 151-10 (46.29m) 16 Ryan Coholich, Ohio University 150-3 (45.80m) 17 Justin Salamon, Cincinnati 145-4 (44.30m) 18 Chris Stairs, Cedarville 144-10 (44.16m) 19 Adam Laskos, Cedarville 120-1 (36.61m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Hammer 1 Jake Dunkleburger, Miami 187-5 (57.13m) NCAA Regional Qualifer 2 Joe Swiderski, Louisville 174-5 (53.17m) 3 Kyle Cleaver, Ball State 170-5 (51.95m) 4 Arthur Turland, Louisville 164-6 (50.15m) 5 James Yahara, Cedarville 157-1 (47.88m) 6 Eric Bildstein, Ohio University 150-4 (45.83m) 7 Steve Kahle, Cincinnati 149-10 (45.66m) 8 Jeremy Gillingham, Ball State 147-11 (45.10m) 9 Justin Salamon, Cincinnati 144-5 (44.01m) 10 Matt Larson, Valparaiso 143-9 (43.83m) 11 Eric Michielutti, Butler 142-8 (43.50m) 12 Rob King, Miami 140-8 (42.87m) 13 Jason Coons, Cincinnati 138-9 (42.30m) 14 Jim Findlay, Miami 138-6 (42.21m) 15 Todd Goodrick, Valparaiso 138-3 (42.14m) 16 Jeff Swihart, Valparaiso 132-2 (40.28m) 17 Bryan Bell, Valparaiso 127-11 (38.99m) 18 Eric Jimenez, Cincinnati 123-5 (37.62m) 19 Zach Dommer, Ball State 119-9 (36.51m) 20 Chad Mourning, Ohio University 106-6 (32.47m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 110H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 meter, 200 meter, 400 meter, 800 meter, 1500 meter, 3000 meter sc, 5000 meter, 110 hurdles, 400 meter hurdles, 400 meter relay, 1600 meter relay, High Jump, Pole Vault, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus , Javelin, Hammer

1 Cincinnati 236.5 2 Miami 157.5 3 Ball State 143.5 4 Louisville 56.5 5 Cedarville 32.5 6 Butler 31.0 7 Valparaiso 28.0 8 Ohio University 27.5 9 Purdue 11.0 10 Marshall 4.0

MIAMI INVITATIONAL

MIAMI INVITATIONAL

women

April 10, 2004

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

100 meter 1 Christina Poulson, Ball State 12.01 H1 2 Lashonda Davis, Miami 12.17 H1 3 Bernitta Johnson, Miami 12.33 H1 4 Jennifer Dennie, Ball State 12.37 H1 4 Jamila Johnson, Miami 12.37 H1 4 T'Nita Waters, Purdue 12.37 H1 7 Shanna Carter, Purdue 12.51 H1 8 Ashley Olgetree, Cincinnati 12.57 H2 9 Lauren Mable, Cedarville 12.72 H2 10 Jessicaa Ruff, Miami 12.73 H3 11 Latasha Jollet, Ball State 12.74 H2 12 Kelly Kirby, Ball State 12.76 H1 13 Ashlie Jenkins, Wright State 12.78 H2 14 Randi Carter, Ohio University 12.80 H1 15 Tamra Fennell, Ohio University 12.92 H2 16 Mackenzie Weidenhamer, Miami 12.93 H2 17 Laura Arloszynski, Valparaiso 12.99 H2 18 Stephanie Supan, Wright State 13.03 H3 19 Erin Connolly, Miami 13.08 H3 20 Kamiliah Carter, Ohio University 13.13 H3 21 Angela Anoliefoh, Purdue 13.17 H4 22 Taneshia Becton, Marshall 13.19 H3 23 Ashli Creal, Marshall 13.20 H3 24 Bonnie Wright, Cedarville 13.23 H3 25 Jamie Paige, Wright State 13.30 H3 26 Sarah Ensslen, Cedarville 13.62 H3 27 Kim Horning, Miami 13.69 H4 28 Deb Sweede, Cedarville 13.77 H4 29 Emily Shoemaker, Marshall 14.41 H4


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

200 meter 1 Christina Poulson, Ball State 24.88 H1 2 Monique Brent, Cincinnati 25.08 H1 3 Zedmalia Wolfe, Marshall 25.24 H1 4 Erika Harper, Miami 25.28 H1 5 Jammie Jackson, Cincinnati 25.54 H2 6 Ashley Olgetree, Cincinnati 25.64 H2 7 Jamila Johnson, Miami 25.89 H1 8 Erin Leeper, Cincinnati 25.92 H1 9 Kelly Kirby, Ball State 26.16 H1 10 Ashlie Jenkins, Wright State 26.23 H2 11 Angela Anoliefoh, Purdue 26.27 H3 12 Jennifer Maas, Ohio University 26.30 H2 13 Jessicaa Ruff, Miami 26.37 H3 14 Latasha Jollet, Ball State 26.46 H1 15 Kayla Collins, Butler 26.56 H3 16 Mackenzie Weidenhamer, Miami 26.84 H2 17 Bonnie Wright, Cedarville 26.98 H3 18 Laura Arloszynski, Valparaiso 27.01 H3 19 Amanda Barnhart, Ball State 27.03 H2 20 Tamra Fennell, Ohio University 27.05 H2 21 Taneshia Becton, Marshall 27.17 H3 22 Andrea VanBuskirk, Ohio University 27.85 H3


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

400 meter 1 Monique Brent, Cincinnati 55.42 H1 2 Zedmalia Wolfe, Marshall 55.98 H1 3 Erika Harper, Miami 56.68 H1 4 Erica Barnett, Miami 57.33 H1 5 Alexandria Marshall, Ball State 57.68 H1 6 Bridgett Coleman, Ball State 58.32 H1 7 Jammie Jackson, Cincinnati 58.41 H1 8 Jennifer Maas, Ohio University 59.01 H1 9 Stephanie Francis, Wright State 59.12 H2 10 Tana Blakely, Wright State 59.47 H2 11 Ina Jackson, Purdue 59.49 H2 12 Adrienne Shipman, Cincinnati 59.82 H3 13 Kayla Collins, Butler 60.17 H3 14 Ashley Kemp, Purdue 60.39 H2 15 Aileen Taylor, Ohio University 61.12 H1 16 Lindsey Ward, Ohio University 61.57 H2 17 Amanda Radochonski, Purdue 61.73 H2 18 Melissa Drehs, Miami 62.84 H3 19 Karina Larsen, Butler 63.17 H3 20 Andrea VanBuskirk, Ohio University 63.20 H3 21 Rachelle Dinwiddie, Miami 63.42 H3


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

800 meter 1 Victoria Mitchell, Butler 2:11.47 H1 2 Kelly VanAbeele, Purdue 2:12.93 H1 3 Kim Jordan, Purdue 2:13.70 H1 4 Jenny Korrison, Miami 2:16.49 H1 5 Corrie Whisner, Purdue 2:17.44 H1 6 Melissa Gedeon, Ohio University 2:18.00 H2 7 Jill Scully, Ball State 2:18.40 H2 8 Jocelyn Gibson, Cincinnati 2:18.82 H1 9 Amy Mikel, Valparaiso 2:20.46 H2 10 Varinka Barbini, Marshall 2:21.16 H2 11 Amanda Ponsot, Ball State 2:21.33 H1 12 Maggie Mathieson, Butler 2:22.70 H2 13 Mary Reeves, Butler 2:24.16 H1 14 Lindsey Ward, Ohio University 2:24.30 H2 15 Nicole McKenzie, Ball State 2:24.32 H3 16 Leslie Reinhard, Wright State 2:24.47 H2 17 Jobeth Schmiesing, Valparaiso 2:25.75 H2 18 Nicole Hartford, Ball State 2:26.85 H2 19 Kathy Scott, Cedarville 2:28.42 H3 20 Melisa Wysong, Cedarville 2:28.54 H3 21 Katie Bailey, Ohio University 2:28.85 H3 22 Melissa Danzer, Wright State 2:30.24 H3 23 Kristy Popp, Valparaiso 2:30.34 H2 24 Christina Hovestol, Cedarville 2:38.07 H3 25 Kamiliah Carter, Ohio University 3:05.15 H3 26 Deanna Baugh, Cedarville 3:08.48 H3


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

1500 meter 1 Victoria Mitchell, Butler 4:36.80 H1 2 Andrea Kremer, Miami 4:39.98 H1 3 Jill Scully, Ball State 4:43.36 H1 4 Mary Reeves, Butler 4:45.33 H1 5 Jennifer Limle, Cincinnati 4:46.40 H1 6 Laura Farley, Purdue 4:46.59 H2 7 Brooke Carrr, Butler 4:47.16 H2 8 Varinka Barbini, Marshall 4:49.92 H2 9 Amanda Ponsot, Ball State 4:50.16 H1 10 Jocelyn Gibson, Cincinnati 4:50.93 H1 11 Maria Beitel, Butler 4:51.28 H1 12 Amy Mikel, Valparaiso 4:51.63 H2 13 Christan Bahlar, Purdue 4:51.75 H1 14 Kara Henry, Butler 4:52.60 H2 15 Jobeth Schmiesing, Valparaiso 4:53.06 H2 16 Nicole Hartford, Ball State 4:53.46 H1 17 Mia Burki, Purdue 4:54.59 H1 18 Larisssa Williams, Purdue 4:54.64 H2 19 Marie McVetta, Wright State 5:00.79 H2 20 Abi Hamrick, Cincinnati 5:03.28 H2 21 Ashley Shaffer, Wright State 5:08.81 H2 22 Tanya Gauvin, Cincinnati 5:17.43 H2 23 Stephanie Achilles, Marshall 5:31.94 H2


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

3000 meter sc 1 Andrea Kremer, Miami 10:23.34 Miami Invitational NCAA Regional Qualifier 2 Rose Lehe, Ball State 11:26.04 3 Amanda Lee, Valparaiso 11:26.56 4 Caitlin Baird, Purdue 11:41.09 5 Lauren Birnie, Ohio University 11:48.42 6 Aubrey Gaffer, Ball State 12:16.38


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

5000 meter 1 Carrie Fett, Purdue 17:33.90 2 Sarah Mark, Cedarville 17:39.71 3 Ruth Limo, Cincinnati 17:49.60 4 Sarah Huddleston, Ball State 17:52.99 5 Sam Maat, Cedarville 17:54.38 6 Andrea Maas, Ohio University 17:56.69 7 Kelly Ardelean, Miami 18:02.19 8 Elizabeth Whiting, Valparaiso 18:13.52 9 Shelby Pride, Marshall 18:13.59 10 Karen Berling, Cincinnati 18:20.84 11 Danielle Nunnelly, Valparaiso 18:27.86 12 Abigail Winburn, Cedarville 18:35.96 13 Crystal Meeks, Ball State 18:39.67 14 Abbey Reeser, Miami 18:43.90 15 Rachel Kroel, Purdue 18:50.43 16 Alison Green, Ohio University 18:53.54 17 Heidi Nathan, Valparaiso 19:05.84 18 Sarah Bailey, Cedarville 19:11.55 19 Annie King, Purdue 19:39.21 20 Sarah Corley, Marshall 19:40.30 21 Lindsey Mackall, Cincinnati 19:51.93 22 Dominique Lopez-Stickne, Cincinnati 19:58.02 23 Lindsay Moldstad, Ball State 20:33.77 24 Jen Taylor, Miami 20:47.08 25 Leslie McCue, Miami 21:40.92


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

100 hurdles 1 Erin Connolly, Miami 14.04 H1 2 Jericka Duncan, Ohio University 14.26 H1 3 Foli James, Ohio University 14.35 H1 4 Jennifer McCoy, Ball State 14.38 H1 5 Ashley Arnett, Cincinnati 14.56 H1 6 Jen Caldwell, Miami 14.99 H1 7 Karmen Collins, Marshall 15.13 H1 8 Katie Dyer, Miami 15.23 H1 9 Ashley Wilhelm, Cincinnati 15.39 H1 10 Jennifer Williamson, Wright State 15.85 H1 11 Taryn Nye, Miami 16.76 H2 12 Rachel Buchenroth, Miami 16.78 H2 13 Diana Dunsker, Butler 17.36 H2 14 Kamiliah Carter, Ohio University 17.51 H2 15 Kelly Bloemer, Wright State 18.50 H2 16 Christine Hayden, Butler 22.87 H2


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

400 meter hurdles 1 Jericka Duncan, Ohio University 61.41 H1 2 Jen Caldwell, Miami 62.50 H1 3 Katie Dyer, Miami 62.73 H1 4 Kristin Herron, Marshall 62.78 H1 5 Ashley Arnett, Cincinnati 64.39 H1 6 Stephanie Supan, Wright State 65.71 H1 7 Amanda Brewer, Ball State 65.88 H1 8 Karmen Collins, Marshall 66.37 H2 9 Mary Frisch, Valparaiso 67.56 H1 10 Danielle Erwin, Cincinnati 67.67 H2 11 Emily Shoemaker, Marshall 72.20 H2 12 Kelly Bloemer, Wright State 72.35 H2 13 Erin Linneman, Butler 73.15 H2


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

400 meter relay 1 Ball State 4x1, Ball State 46.18 2 Miami 4x1, Miami 46.45 3 Uc 4x1, Cincinnati 47.54 4 Ou 4x1, Ohio University 47.81 5 Wsu 4x1, Wright State 49.48 6 Cedarville 4x1, Cedarville 49.57 7 Miami 4x1 B, Unat 49.58


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

1600 meter relay 1 Uc 4x4 , Cincinnati 3:47.04 H1 2 Ball State 4x4, Ball State 3:47.13 H1 3 Marshall 4x4, Marshall 3:50.92 H1 4 Purdue 4x4, Purdue 3:51.87 H1 5 Miami 4x4, Miami 3:52.81 H1 6 Ou 4x4, Ohio University 4:01.12 H1 7 Cedarville 4x4, Cedarville 4:02.83 H1 8 Wsu 4x4, Wright State 4:03.67 H1 9 Uc 4x4 B, Unat 4:07.92 H2 10 Valpo 4x4, Valparaiso 4:12.35 H1


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

High Jump 1 Renee Hein, Cincinnati 5-8 (1.73m) NCAA Regional Qualifier 2 Llindsay Hazen, Miami 5-6 (1.68m) 3 Ashley Gillies, Ball State 5-6 (1.68m) 4 Foli James, Ohio University 5-4 1/4 (1.63m) 5 Tiffany Colvin, Purdue 5-4 1/4 (1.63m) 6 Taryn Nye, Miami 5-4 1/4 (1.63m) 7 Keri Hilty, Cedarville 5-4 1/4 (1.63m) 8 Laura Stier, Purdue 5-4 1/4 (1.63m) 9 Danae Tilker, Ball State 5-4 1/4 (1.63m) 10 Ashlie Coleman, Ball State 5-2 1/4 (1.58m) 11 Melissa Gedeon, Ohio University 5-2 1/4 (1.58m) 11 Lisa Deiderich, Butler 5-2 1/4 (1.58m) 13 Christy Velgersdyk, Ball State 5-2 1/4 (1.58m) 13 Ashley Wilhelm, Cincinnati 5-2 1/4 (1.58m) 15 Martha Josephson, Valparaiso 5-2 1/4 (1.58m) 16 Xavier Richards, Marshall 5-0 1/4 (1.53m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Pole Vault 1 Megan Darraugh, Purdue 12-3 1/2 (3.75m) NCAA Regional Qualifier 2 Rachael Castro, Cedarville 12-3 1/2 (3.75m) NCAA Regional Qualifier 3 Jocelyn Lindsay, Purdue 11-9 3/4 (3.60m) 4 Tabitha Schwartz, Miami 11-9 3/4 (3.60m) 5 Liz Procter, Purdue 11-3 3/4 (3.45m) 6 Amanda Meyer, Valparaiso 11-3 3/4 (3.45m) 7 Jackie Marquardt, Miami 11-3 3/4 (3.45m) 8 Rachel Diehl, Ohio University 10-10 (3.30m) 9 Tara Meier, Cincinnati 10-10 (3.30m) 10 Jacki Benson, Miami 10-10 (3.30m) 11 Lauren Brandin, Wright State 10-4 (3.15m) 12 Jill Britton, Wright State 10-4 (3.15m) 13 Ashley Dennison, Ohio University 10-4 (3.15m) 14 Jennifer Verville, Cincinnati 9-10 (3.00m) 15 Candace Sielschott, Ball State 9-4 1/4 (2.85m) 16 Jillian Snyder, Butler 9-4 1/4 (2.85m) 17 Emilie Marsicek, Valparaiso 9-4 1/4 (2.85m) 18 Cindi Monaghan, Cincinnati 8-10 1/4 (2.70m) 19 Colleen Kirby, Cedarville 7-10 1/2 (2.40m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Long Jump 1 Lashonda Davis, Miami 19-4 3/4 (5.91m) 2 Amanda Barnhart, Ball State 19-2 1/2 (5.85m) 3 Terry Abraham, Ball State 19-0 1/2 (5.80m) 4 Foli James, Ohio University 18-9 1/4 (5.72m) 5 Jennifer McCoy, Ball State 18-5 3/4 (5.63m) 6 Ashley Wilhelm, Cincinnati 18-3 3/4 (5.58m) 7 Ina Jackson, Purdue 18-1 1/2 (5.52m) 8 Bernitta Johnson, Miami 18-0 1/2 (5.50m) 9 Randi Carter, Ohio University 17-10 1/4 (5.44m) 10 Teniqua Sutton, Marshall 17-8 (5.38m) 11 Jalenna Banks, Cincinnati 17-4 3/4 (5.30m) 12 Ashley Arnett, Cincinnati 17-4 3/4 (5.30m) 13 Kristin Herron, Marshall 17-2 1/4 (5.24m) 14 Bonnie Wright, Cedarville 16-10 1/2 (5.14m) 15 Kim Horning, Miami 16-9 1/4 (5.11m) 16 Erin Leeper, Cincinnati 16-3 (4.95m) 17 Amanda Meyer, Valparaiso 16-2 1/4 (4.93m) 18 Rachel Buchenroth, Miami 16-1 1/2 (4.91m) 19 Catherine Mako, Wright State 15-0 1/2 (4.58m) 20 Jamie Paige, Wright State 14-5 1/4 (4.40m) 21 Kamiliah Carter, Ohio University 14-3 (4.34m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Triple Jump 1 Bernitta Johnson, Miami 40-9 3/4 (12.44m) NCAA Regional Qualifier 2 Monique Taylor, Ohio University 38-2 (11.63m) 3 Teniqua Sutton, Marshall 37-5 3/4 (11.42m) 4 Ashley Gillies, Ball State 37-3 3/4 (11.37m) 5 Kat Johnson, Miami 36-4 1/4 (11.08m) 6 Tamra Fennell, Ohio University 35-5 3/4 (10.81m) 7 Kristina Hervey, Ball State 35-5 1/4 (10.80m) 8 Terry Abraham, Ball State 33-3 1/4 (10.14m) 9 Martha Josephson, Valparaiso 32-4 3/4 (9.87m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Shot Put 1 Lauren Collins, Miami 44-4 3/4 (13.53m) 2 Ruth Sharp, Ohio University 42-10 3/4 (13.07m) 3 Rachel Buchenroth, Miami 42-5 1/4 (12.93m) 4 Jo Young, Cincinnati 41-10 3/4 (12.77m) 5 Stephanie Hamer, Ball State 41-10 1/2 (12.76m) 6 Shani Brown, Marshall 41-0 1/2 (12.51m) 7 Quekan Ibidunni, Miami 40-9 3/4 (12.44m) 8 Ali Zuiderliet, Ball State 40-7 1/2 (12.38m) 9 Jennifer Myers, Cincinnati 40-1 1/4 (12.22m) 10 Karman Mabry, Ball State 39-7 1/4 (12.07m) 11 Jenni Schmitmeyer, Cincinnati 39-1 1/4 (11.92m) 12 Jessica Stanley, Wright State 37-11 1/2 (11.57m) 13 Holly Haggen, Valparaiso 36-9 3/4 (11.22m) 14 Lindsey Arundel, Miami 36-9 (11.20m) 15 Emilie Marsicek, Valparaiso 36-7 3/4 (11.17m) 16 Michaela Bolton, Cedarville 33-6 1/2 (10.22m) 17 Rachel Liptak, Valparaiso 32-2 1/4 (9.81m) 18 Emily Peacock, Cedarville 32-0 3/4 (9.77m) 19 Natalie Shaheen, Ohio University 32-0 1/4 (9.76m) 20 Katie Vogt, Valparaiso 31-8 (9.65m) 21 Sarah Williams, Cedarville 31-6 (9.60m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Discus 1 Mandy Bodner, Purdue 143-0 (43.59m) 2 Brittani Keeney, Marshall 135-4 (41.24m) 3 Lauren Collins, Miami 131-1 (39.96m) 4 Jenni Schmitmeyer, Cincinnati 131-0 (39.93m) 5 Quekan Ibidunni, Miami 130-9 (39.85m) 6 Mandy Halsey, Marshall 130-7 (39.81m) 7 Lindsey Polhemus, Purdue 129-3 (39.41m) 8 Jennifer Myers, Cincinnati 128-2 (39.06m) 9 Lindsey Arundel, Miami 123-11 (37.77m) 10 Ruth Sharp, Ohio University 122-10 (37.44m) 11 Quelaun Marshall, Cincinnati 121-3 (36.97m) 12 Cara Collins, Ball State 120-2 (36.62m) 13 Teresa Bis, Miami 118-11 (36.24m) 14 Stacie Belzer, Marshall 117-2 (35.72m) 15 Stephanie Hamer, Ball State 112-4 (34.24m) 16 Holly Haggen, Valparaiso 106-11 (32.60m) 17 Rachel Liptak, Valparaiso 106-6 (32.47m) 18 Megan Wallenhorst, Wright State 106-4 (32.42m) 19 Michaela Bolton, Cedarville 105-8 (32.21m) 20 Sarah Williams, Cedarville 97-6 (29.72m) 21 Emily Peacock, Cedarville 92-3 (28.13m) 22 Katie Vogt, Valparaiso 88-1 (26.84m) 23 Sarah Pyles, Cedarville 88-0 (26.82m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Javelin 1 Angela Anoliefoh, Purdue 142-9 (43.51m) NCAA Regional Qualifier 2 Jennifer McCoy, Ball State 125-2 (38.15m) 3 Mandy Halsey, Marshall 122-2 (37.24m) 4 Joanna Borawski, Miami 117-1 (35.70m) 5 Renee Hein, Cincinnati 112-7 (34.31m) 6 Heather Furr, Valparaiso 110-1 (33.55m) 7 Jessica Cherrington, Valparaiso 110-0 (33.53m) 8 Ashley Wilhelm, Cincinnati 104-4 (31.80m) 9 Quelaun Marshall, Cincinnati 102-4 (31.19m) 10 Megan Wallenhorst, Wright State 98-9 (30.10m) 11 Karman Mabry, Ball State 96-7 (29.43m) 12 Kamiliah Carter, Ohio University 94-3 (28.73m) 13 Deanna Baugh, Cedarville 88-7 (27.00m) 14 Jennifer Myers, Cincinnati 88-1 (26.84m) 15 Sarah Pyles, Cedarville 86-9 (26.44m) 16 Holly Flittner, Ball State 85-3 (25.99m) 17 Jenny Ziegler, Wright State 84-8 (25.80m) 18 Sarah Williams, Cedarville 80-5 (24.51m) 19 Sara Prescott, Wright State 69-11 3/4 (21.33m) 20 Heather Mann, Wright State 59-4 3/4 (18.10m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

Hammer 1 Lauren Collins, Miami 173-9 (52.95m) NCAA Regional Qualifier 2 Michaela Bolton, Cedarville 155-10 (47.49m) 3 Jo Young, Cincinnati 154-10 (47.19m) 4 Julie Kidd, Ball State 149-4 (45.52m) 5 Holly Haggen, Valparaiso 147-5 (44.93m) 6 Mandy Halsey, Marshall 143-9 (43.81m) 7 Jennifer Myers, Cincinnati 141-9 (43.22m) 8 Shani Brown, Marshall 141-9 (43.21m) 9 Holly Flittner, Ball State 138-10 (42.32m) 10 Tiffany Notarfrancisco, Ball State 133-3 (40.63m) 11 Quekan Ibidunni, Miami 132-1 (40.26m) 12 Katie Vogt, Valparaiso 131-2 (39.97m) 13 Emily Peacock, Cedarville 129-0 (39.32m) 14 Stacie Belzer, Marshall 127-11 (38.98m) 15 Cara Collins, Ball State 127-3 (38.78m) 16 Teresa Bis, Miami 126-8 (38.62m) 17 Quelaun Marshall, Cincinnati 123-8 (37.69m) 18 Rachel Liptak, Valparaiso 122-9 (37.42m) 19 Sarah Williams, Cedarville 115-1 (35.07m) 20 Brittani Keeney, Marshall 114-6 (34.89m) 21 Jenni Schmitmeyer, Cincinnati 111-4 (33.93m) 22 Lindsey Arundel, Miami 110-11 (33.81m) 23 Natalie Shaheen, Ohio University 109-4 (33.33m) 24 Jessica Stanley, Wright State 97-2 (29.62m) 25 Sarah Pyles, Cedarville 89-9 (27.35m)


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 100H | 400H | 400 RELAY 1600 RELAY | HJ | PV | LJ | TJ | SP | DD | JAV | HAM | Top Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 meter, 200 meter, 400 meter, 800 meter, 1500 meter, 3000 meter sc, 5000 meter, 100 hurdles, 400 meter hurdles, 400 meter relay, 1600 meter relay, High Jump, Pole Vault, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus , Javelin, Hammer

1 Miami 187.0 2 Ball State 130.0 3 Cincinnati 101.0 4 Purdue 96.0 5 Ohio University 73.0 6 Marshall 59.0 7 Cedarville 35.0 8 Butler 27.0 9 Valparaiso 19.0 10 Wright State 8.0