Big Ten Distinguished Scholar Awards Announced
July 8, 2015 ROSEMONT, Ill. – The Big Ten Conference announced on Wednesday that 781 students competing in intercollegiate athletics have earned the Big Ten Distinguished Scholar Award. The list includes students from every institution and 38 different sports who have recorded a minimum grade-point average (GPA) of 3.7 or higher for the previous academic year.

The 2014-15 class of Distinguished Scholar Award recipients includes 119 students who maintained a perfect 4.0 GPA during the previous academic term. This group of honorees is pursuing diverse fields of study with a list of majors that include accountancy, biological sciences, biomedical engineering, business administration, electrical engineering, journalism, marketing, mathematics and many others.

Purdue had 63 student-athletes earn the award, including nine that had a 4.0 - Jamie Bissett, Mary Gooding, Grace Hernandez, Anji Li, Sharise Lund, Lizzy Lyon, Laura Maibuecher, Carly Marshall and Rhiannon Sheets

Big Ten Faculty Representatives established the Distinguished Scholar Award in 2008 to supplement the Academic All-Big Ten program. Similar to the Academic All-Big Ten honor, Distinguished Scholar Award recipients must be letterwinners in at least their second academic year at their institution. However, the Distinguished Scholar Award encompasses only students with a minimum GPA of 3.7 or higher for the previous academic year, excluding summer school. The Academic All-Big Ten threshold is a cumulative GPA of 3.0 or higher for a student’s academic career.

Name, Sport, Year, Major, Hometown
Gavin Downs, Baseball, Jr., Agricultural & Biological Engineering, Fort Wayne, Ind.
Brandon Krieg, Baseball, Sr., Organizational Leadership & Supervision, Indianapolis, Ind.
Jordan Lewis, Baseball, So., Mechanical Engineering, Escondido, Calif.
Connor Podkul, Baseball, Sr., Selling & Sales Management, LaPorte, Ind.
Jon McKeeman, Men's Basketball, Jr., Movement & Sport Sciences, Fort Wayne, Ind.
Hayden Hamby, Women's Basketball, Jr., Health Science Preprofessional, Trinity, Ala.
Chris Arvia, Men's Cross Country/Track & Field, Sr., Actuarial Science/Applied Statistics, Schererville, Ind.
Patrick Dalton, Men's Cross Country/Track & Field, So., Finance/Management, Valparaiso, Ind.
Matthew McClintock, Men's Cross Country/Track & Field, Jr., Movement & Sport Sciences, Athens, Maine
Caleb Reiff, Men's Cross Country/Track & Field, Jr., Applied Exercise & Health, Whitestown, Ind.
Megan Broecker, Women's Cross Country/Track & Field, So., Movement & Sport Sciences, Zionsville, Ind.
Sharise Lund, Women's Cross Country/Track & Field, Jr., Industrial Engineering, Elmhurst, Ill.
Laura Maibuecher, Women's Cross Country/Track & Field, Jr., Corporate Communication, Arlington Heights, Ill.
Maria Paolillo, Women's Cross Country/Track & Field, Sr., Apparel Design & Technology, Lafayette, Ind.
Hope Schmelzle, Women's Cross Country/Track & Field, So., Nursing, Wheaton, Ill.
Twyla Winfrey, Women's Cross Country/Track & Field, Jr., Manufacturing Engineering Technology, Indianapolis, Ind.
Danny Etling, Football, So., PR & Strategic Communication, Terre Haute, Ind.
Evan Feichter, Football, So., Health Science Preprofessional, Fort Wayne, Ind.
Jimmy Herman, Football, So., Industrial Engineering, Carmel, Ind.
Robert Kugler, Football, Jr., Political Science, Pittsburgh, Pa.
John Strauser, Football, So., Organizational Leadership & Supervision, Champaign, Ill.
Ben-Marvin Egel, Men's Golf, Sr., Management, Kokomo, Ind.
Philippe Schweizer, Men's Golf, So., Economics, Mellingen, Switzerland
Anna Appert Lund, Women's Golf, Jr., Organizational Leadership & Supervision, Bromma, Sweden
Johanna Tillstrom, Women's Golf, Sr., Economics, Taby, Sweden
Alex Hairston, Women's Soccer, Sr., Brain & Behavioral Science, Portland, Ore.
Megan Kaser, Women's Soccer, So., Health Science Preprofessional, Carmel, Ind.
Kim Love, Women's Soccer, Jr., Health Science Preprofessional, West Chester, Ohio
Christa Szalach, Women's Soccer, So., PR & Strategic Communication, Naperville, Ill.
Paris Andrew, Softball, Jr., Elementary Education, Modesto, Calif.
Lilly Fecho, Softball, Jr., Mathematics, Carol Stream, Ill.
Mary Gooding, Softball, Jr., Organizational Leadership & Supervision, Leawood, Kan.
Alyssa Koorsen, Softball, Sr., Applied Exercise & Health, Fort Wayne, Ind.
Alex Whittemore, Softball, Sr., Communication, Palo Verde Estates, Calif.
Evan Barta, Men's Swimming & Diving, Jr., Industrial Engineering, Hartland, Wis.
Jamie Bissett, Men's Swimming & Diving, Sr., Health Science Preprofessional, Ottawa, Ontario
Josh Brooks, Men's Swimming & Diving, So., Electrical Engineering, Centerville, Ohio
Ted Curtiss, Men's Swimming & Diving, So., Materials Science & Engineering, Brentwood, Tenn.
Manuel Gutierrez, Men's Swimming & Diving, Sr., Electrical Engineering, Cincinnati, Ohio
Bo Ilgenfritz, Men's Swimming & Diving, Jr., Aeronautical & Astronautical Engineering, Fairfax Station, Va.
Sean Mokhtari, Men's Swimming & Diving, Sr., Building Construction Management, Houston, Texas
Jan Petric, Men's Swimming & Diving, Sr., Movement & Sport Sciences, Kranj, Slovenia
Alex Toetz, Men's Swimming & Diving, So., Movement & Sport Sciences, Bluffton, Ind.
Stevie Bauer, Women's Swimming & Diving, So., Animal Sciences, Westfield, Ind.
Allie Davis, Women's Swimming & Diving, Jr., Law & Society, Santa Rosa, Calif.
Lew Gerbrandt, Women's Swimming & Diving, Jr., Interior Design, Butte, Mont.
Grace Hernandez, Women's Swimming & Diving, So., Health & Disease, Chico, Calif.
Rylee Klomp, Women's Swimming & Diving, So., Organizational Leadership & Supervision, North East, Pa.
Anji Li, Women's Swimming & Diving, Sr., Actuarial Science/Applied Statistics, Cuernavaca, Mexico
Lizzy Lyon, Women's Swimming & Diving, Jr., Interior Design, Zionsville, Ind.
Carly Marshall, Women's Swimming & Diving, Sr., Neurobiology & Physiology, Carmel, Ind.
Madison Monteiro, Women's Swimming & Diving, Jr., Marketing, Hurst, Texas
Nika Petric, Women's Swimming & Diving, Jr., Interior Design, Kranj, Slovenia
Leah Ritsema, Women's Swimming & Diving, So., Organizational Leadership & Supervision, Zeeland, Mich.
Rhiannon Sheets, Women's Swimming & Diving, Sr., Movement & Sport Sciences, Carmel, Ind.
MacKenzie Tweardy, Women's Swimming & Diving, Sr., Biomedical Engineering, Grafton, Ohio
Matt Bouggy, Men's Tennis, So., Management, West Lafayette, Ind.
Lucas Dages, Men's Tennis, So., Finance, Bradenton, Fla.
Claudia Escribens, Women's Tennis, Jr., Industrial Engineering, Calgary, Alberta
Lynda Xepoleas, Women's Tennis, Sr., Apparel Design & Technology, Palm Springs, Calif.
Ashley Evans, Women's Volleyball, So., Mechanical Engineering, Liberty Township, Ohio
Andy Hoselton, Wrestling, Jr., Movement & Sport Sciences, Chenoa, Ill.
Dustin Schultz, Wrestling, Sr., Mechanical Engineering, Demotte, Ind.